Dobro dosli na webstranici Nacionalni Demokrata Hrvatske i Ustaskog Pokreta.

I START I PROGRAM USTAŠKOG POKRETA I VOJNA POVIJEST N.D.H. I DOKAZANE SRPSKE LAŽI I POVIJEST I KRUGOVAL I

RADIO KRUGOVAL :

 

 

 

VOJNA POVIJEST N.D.H. :

 

7. SS-DIVIZIJA “PRINC EUGEN”

13. SS-DIVIZIJA “HANDŽAR”

23. SS-DIVIZIJA “KAMA”

SS-PUKOVNIJA “SANDŽAK”

369. POJAČANA PUKOVNIJA

369. “VRAŽJA” DIVIZIJA

373. “TIGAR” DIVIZIJA

392. “PLAVA” DIVIZIJA

ZRAKOPLOVNA LEGIJA

POMORSKA LEGIJA

PROTUZRAKOPLOVNA LEGIJA

LAKI PRIJEVOZNI ZDRUG

EINSATZSTAFFEL

HRVATSKO DOMOBRANSTVO

USTAŠKA VOJNICA

CRNA LEGIJA

HRVATSKE ORUŽANE SNAGE

ZRAKOPLOVSTVO N.D.H.

RATNA MORNARICA N.D.H.

HADŽIEFENDIĆA LEGIJA

HUSKINA LEGIJA

ORUŽNIŠTVO

NARODNA ZAŠTITA

DRŽAVNA RADNA SLUŽBA

DORA POSTROJBE

RAVSIGUR

USTAŠKA NADZORNA SLUŽBA

FAZLAGIĆA KULA

BITKA NA LJEVČA POLJU

 

FACEBOOK :

 

Neoprani balkanski bradati nomadi i njihove domaće crvene sluge su svojim podmuklim djelovanjem protiv istine uspjeli da nam Facebook ugasi stranicu.

Ne
će više bite naše stranice na Facebooku.

To nije ba
š i previše važno : važno je da Vi možete istinu dijeliti na vašim stranicama.

Ostanite po
štenti i borite se protiv bradati dušmana i njihovi domaći crveni sluga.

Ž.A.P.!

Za dom spremni!

 

ZRAKOPLOVNA LEGIJA :


 

Hrvatske Legija : Sevastopol / Rzev.

Hrvatska zrakoplovna legija bila je zrakoplovna postrojba Vojske NDH u sklopu Wehrmachta.

Formirana je 27. lipnja 1941. naredbom poglavnika NDH Ante Pavelića. Od svog osnivanja do 1943. borila se na Istočnom bojištu protiv Sovjetskog Saveza nakon čega je vraćena u NDH gdje je djelovala do svog rasformiranja 1945. godine.

Bila je sastavljana od dobrovoljaca.

Zrakoplovna legija sastojala se od lovačke i bombarderske komponente.

 

4. zrakoplovna lovačka skupina :

- 10. lovačko jato
- 11. lovačko jato

5. zrakoplovna bombarderska skupina :

- 12. bomardersko jato
- 13. bombardersko jato
 

Zrakoplovna lovačka skupina :

15. srpnja 1941. osoblje 4. zrakoplovne lovačke skupine upućeno je u Fürth u Njemačkoj na dvomjesečnu izobrazbu. Za to vrijeme označavani su kao članovi Luftwaffea što je značilo da su morali položiti zakletvu Führeru, nositi njemačke uniforme te su bili pod direktnim zapovijedništvom Reichsluftfahrtministeriuma - njemačkog ministarstva zrakoplovstva. Pred kraj obuke, u skupini su osnovane dvije lovačke eskadrile: 10. lovačko jato pod zapovjedništvom satnika Vladimira Ferenčina, i 11. lovačko jato pod zapovjedništvom satnika Zlatka Stipčića.

Postrojba je na Istočni front poslana u listopadu 1941. Prvo obaranje postignuto je već 2. studenog kada je zapovjednik 10. jata Vladimir Ferenčina sjeverno od Rostova oborio sovjetski Polikarpov I-16.

Ustroj postrojbe nakratko je promijenjen u siječnju 1942. kada dobiva naziv 10. ojačano jato.16. travnja iste godine vraćena je stara struktura, no ovaj put s novim zapovjednikom.

 

Zrakoplovna bombarderska skupina :

U srpnju 1941. članovi skupine upućeni su u njemački grad Greifswald gdje su obučavani na zrakoplovima tipa FW-58 Weihe, Do-17 i Ju-W-34. Po završetku formirana su dva zrakoplovna jata: 12. bombardersko jato pod zapovjedništvom satnika Ivana Pezelja i 13. bombardersko jato pod zapovjedništvom satnika Vladimira Graovca.

Nakon završene obuke u rujnu iste godine, posade se upućuju prvo u Koenisberg a zatim u Varšavu gdje su preuzele svoje zrakoplove Dornier Do 17. Posade su letjele u sastavu njemačke postrojbe III/KG 3. Prvi borbeni let skupine izvela je posada Ivana Pavelića 26. listopada 1941. kada je djelovala nad gradom Jaropolesom. Prvi gubitak, skupina je pretrpjela 1. prosinca 1941. kada je tijekom napada na Moskvu oboren jedan zrakoplov.

31. prosinca 1941. postrojba izlazi iz sastava KG 3 da bi u siječnju 1942. postala 15 (Kroat.)/KG 53.

23. veljače 1942. skupina je upućena u Hrvatsku na odmor i popunu novim ljudstvom. 19. svibnja vraćaju se u Njemačku gdje su ih opet čekali Dornieri Do 17 (smatrani zastarjelima) dok su njemačke posade letjele na modernijim Ju 88 i Do-217.

Pred kraj 1942., skupina se vraća u Hrvatsku kako bi potpomognula borbu protiv Partizana i Četnika.

 

Asovi : (popis pilota NDH koji su letjeli u sastavu Luftwaffe na Istočnom frontu u JG 52)

- Mato Dukovac
- Cvitan Galić
- Josip Helebrant
- Albin Starc
- Vladimir Ferenčina
- Safet Boškić
- Tomislav Kauzlarić
- Franjo Džal
- Vladimir Nahod (Vladimir Kreš)
- Ljudevit Bencetić
- Mato Čulinović
- Zlatko Stipčić
- Veca Miković
- Eduard Martinko
- Stjepan Martinašević
- Zdenko Avdić
- Jerko Bartulović
- Josip Kranjc
- Jure Lasta
- Dragutin Gazapi
- Ivan Cenić

 

HRVATSKA ODLIKOVANJA LEGIJE :

 

VOJNIČKI RED ŽELJEZNOG TROLISTA II. STUPNJA S PRAVOM NA NASLOV VITEZA :

- podpukovnik Franjo Džal.

 

VOJNIČKI RED ŽELJEZNOG TROLISTA III. STUPNJA S HRASTOVIM GRANČICAMA :

-  podpukovnik Franjo Džal;
-  satnik Josip Hellebrant;
-  nadporučnik Roko Mirošević i Albin Starc;
-  poručnik Cvitan Galić;
-  zastavnik Tomislav Kauzlarić;
-  častnički namjestnici Josip Telar i Vilim Vrbanović.

 

VOJNIČKI RED ŽELJEZNOG TROLISTA III. STUPNJA :

-  pukovnici Ivan Mrak i Dragutin Rubčić;
-  podpukovnik Nikola Mikec;
-  bojnici Vladimir Ferenčina, Vladimir Graovac i Boris Kello;
-  nadsatnik Zlatko Stipčić;
-  satnik Ivan Višnjić;
-  nadporučnik Ljudevit Bencetić;
-  poručnici Slavko Boškić, Cvitan Galić i Ivan Mesić;
-  častnički namjestnici Franjo Krasnik i Stjepan Martinašević.

 

RED KRUNE KRALJA ZVONIMIRA I. STUPNJA S HRASTOVIM GRANČICAMA :

- nadporučnik Roko Mirošević.

 

VELIKA SREBRNA KOLAJNA POGLAVNIKA ANTE PAVELIĆA ZA HRABROST :

-  podpukovnik Franjo Džal;
-  bojnik Vladimir Ferenčina;
-  nadsatnik Zlatko Stipčić;
-  satnici Franjo Gospodarić, Stanko Kovačević, Josip Hellebrant i Ivan Šimek; nadporučnici Ljudevit Bencetić, Ivan Boko, Ljudevit Katušić, Asim Nožić, Ivan Pavelić, Albin Starc i Franjo Veličan;
-  poručnici Dragutin Arar, Anđel Benkovlć, Slavko Boškić, Cvitan Galić, Fedor Jaugust, Josip Jordanić, Mato Kreitner, Jure Lasta, Stjepan Ljubić, Juraj Martinčić, Ivan Mesić, Marin Perović, Nikola Pindulić, Ivan Prezel, Karlo Senčić i Mirko Vreš;
-  zastavnici Tomo Kauzlarić, Josip Peršić, Đuro Pichler i Tihomir Simčić;
-  činovnik Ivan Matijević;
-  častnički namjestnici Juraj Babić, Julije Batalo, Maks Dominko, Zvonimir Falica, Mihajlo Hajduković, Marko Lekčević, Mato Loparić, Stjepan Martinašević, Ferdinand Melkus, Mate Rogić, Franjo Sinčić, Nikola Stilinović, Ivan Šarinić, Pavao Švenda, Zvonko Švigir, Josip Telar i Vilim Vrbanović;
-  stožerni narednici Josip Ban, Čedomir Čorkalo, Ivan Dobrijević, Eduard Hirzl, Mihajlo Karamatlć, Stanko Kovačević, Vjekoslav Medić, Nikola Pavlović i Arnold Pohl;
-  narednik Vjekoslav Serentin.

 

VOJNIČKI RED ŽELJEZNOG TROLISTA IV. STUPNJA S HRASTOVIM GRANČICAMA :

-  podpukovnici Pavao Sić i Zlatko Sintić;
-  bojnici Ivan Cenić i Mato Čulinović;
-  nadporučnici Ljudevit Katušić i Franjo Veličan;
-  poručnici Anđel Benković, Stjepan Horvat i Marin Perović;
-  zastavnik Josip Peršić;
-  častnički namjestnici Mato Loparić, Pavao Švenda i Zvonko Švigir;
-  stožerni narednici Josip Ban, Čedomir Čorkalo i Slavko Šinik;
-  narednik Aleksandar Grgurić.

 

VOJNIČKI RED ŽELJEZNOG TROLISTA IV. STUPNJA :

-  bojnik Erich Schwelbach;
-  satnici Vikentije Guma, Stanko Kovačević i Vicko Krelja;
-  nadporučnik Stjepan Knez;
-  poručnici Josip Jordanić, Ljudevit Marić, Ivan Mesić i Đuro Vlnković;
-  častnički namjestnik Ivan Antić;
-  stožerni narednici Ernest Gumhold, Veco Miković i Safet Mesihović;
-  narednici Božo Čorkalo i Zvonko Kvakić.

 

MALA SREBRNA KOLAJNA POGLAVNIKA ANTE PAVELIĆA ZA HRABROST :

-  pukovnik Hinko Hubl;
-  bojnici Ivan Cenić i Vladimir Ferenčina;
-  nadsatnici Stjepan Kovačević i Zlatko Stipčić;
-  satnici Vladimir Bosner, Ivan Cvenček, Arsenije Ikonjikov, Vladimir Španić i Ernest Turko;
-  nadporučnici Ljudevit Bencetić, Ivan Gregor, Ivan Jergović, Mato Jurković, Vjekoslav Rušec, Albin Starc, Zvonimir Šimunec i Marko Veselinović;
-  poručnici Slavko Boškić, Vilim Cirger, Nikola Kaladin, Juraj Lasta, Ivan Matiegka, Ivan Prezel, Karlo Senčić, Ignac Skeledžija, Kazimir Schneemann i Đuro Vinković;
-  zastavnici Mijo Abičić, Tomislav Kauzlarić, Koloman Kereškenji, Josip Peršić, Đuro Pichler, Bogumil Rotter i Tihomir Simčić;
-  činovnik Mirko Miklečić;
-  častnički namjestnici Ivan Antić, Živko Džal, Filip Freund, Milan Knezi, Franjo Krasnik, Milan Korica, Stjepan Martinašević, Šerif Mehanović, Ljudevit Oršić, Đuro Senel, Branko Šandor, Hinko Štefani, Ferdo Valić, Albin Vouk i Franjo Šupec;
-  stožerni narednici Dragan Dürr, Ernest Đuklć, Sulejman Kulenović, Božo Kunst, Franjo Korečić, Miroslav Lenardić. Stanko Lešić, Juraj Ferković, Mirko Ružička, Božo Šaban, Slavko Šinik, Sulejman Vascarac i Stjepan Žubrinić;
-  narednici Branko Gergo, Petar Grubanović, Ante Pavić i Stjepan Radić.

 

RED KRUNE KRALJA ZVONIMIRA III. STUPNJA S HRASTOVIM GRANČICAMA :

-  podpukovnik Josip Lankaš;
-  bojnik Bela Galanthay;
-  satnici Franjo Gospodarić i Ernest Turko.

 

BRONČANA KOLAJNA POGLAVNLKA ANTE PAVELIĆA ZA HRABROST :

-  podpukovnik Franjo Džal;
-  satnici Konstantin Busov, Josip Hellebrant, Ferdo Kukovec i Dragutin Stanin;
-  nadporučnici Dominik Berce, Dragutin Cvenić, Emil Fiedler, Stjepan Knez, Ivan Orlić i Marijan Pavlović;
-  poručnici Vladimir Ahmedagić, Dragutin Ar, Artur Catinelli, Esad Hasanbegović, Nikola Ivković, Walter Kojc, Šime Kvarantan, Miljenko Lipovščak, Ivan Marović, Juraj Martinčić, Viktor Molnar, Srećko Rubić, Karlo Senčić, Josip Šafar, Đuro Švarc, Stjepan Vlajnić, Božidar Wagner, Hugo Wanek i Oto Župančić;
-  zastavnici Rudolf Kindy, Đuro Pichler, Antun Stanešić i Stjepan Schremlein;
-  častnički namjestnici Tomo Avi, Križo Bugarija, Živko Džal, Huso Jaganjac, Juraj, Kovaćić, Milan Korica, Milan Knezi, Ljudevit Oršić, Jakov Rosandić, Vjekoslav Sorić, Leopold Seibl, Miloš Štrbac, Stjepan Schwemlein, Ferdo Valić i Antun Zalar;
-  stožerni narednici Salih Hadžiomerović, Sulejman Kulenović, Božo Kunst, Ivan Laškarin, Dragutin Marković, Vladimir Pavlović i Antun Radić;
-  narednici Ivan Brkljačić, Vjekoslav Cmić, Drago Čondrić, Dragutin Žauher i Josip Živković;
-  vodnik Vladislav Wündisch.

 

SREBRNA KOLAJNA KRUNE KRALJA ZVONIMIRA S HRASTOVIM GRANČICAMA :

-  nadsatnici Ljudevit Agić i Stjepan Milčić;
-  nadporučnik Vinko Babaja;
-  poručnik Dragutin Ivanić;
-  častnički namjestnici Vjekoslav Cvijariović, Stjepan Juričić, Nikola Spajić i Stanko Šušterčić.

 

SREBRNA KOLAJNA KRUNE KRALJA ZVONIMIRA S MAČEVIMA :

-  sitožerni narednik Petar Papac.

 

SREBRNA KOLAJNA KRUNE KRALJA ZVONIMIRA NA RATNOJ VRPCI :

-  satnici Ivan Cenić, Ivan Višnjić i Franjo Wagner;
-  poručnik Vilim Linić;
-  častnički namjestnici Drago Binder i Josip Butković;
-  stožerni narednici Dragutin Palljan i Ivan Rubčić.

 

BRONČANA KOLAJNA KRUNE KRALJA ZVONIMIRA S HRASTOVIM GRANČICAMA :

-  častnički namjestnici Albert Bračun i Ivan Sekereš;
-  stožerni narednici Ivan Anđelić, Dušan Binder, Josip Bolanča, Lovro Kovačević i Radoslav Sablić;
-  narednik Emil Stiegler.

 

BRONČANA KOLAJNA KRUNE KRALJA ZVONIMIRA S MAČEVIMA :

-  stožerni narednik Stanko Lešić;
-  narednici Ante Bubrić, Ivo Božičević, Mirko Korečić, Ante Pogorelić i Vjekoslav Serentin.

 

BRONČANA KOLAJNA KRUNE KRALJA ZVONIMIRA NA RATNOJ VRPCI :

-  satnik Ivan Šimek;
-  častnički namjestnici Nikola Bačić, Ivan Galović, Josip Klausar i Zvonimir Marjanović;
-  stožerni narednici Ivan Babogredac, Cvjetko Gregov, Eduard Fllipovlć, Franjo Kurtanjek, Ljudevit Kušton, Stanko Lesić, Ivan Lovrić i Vladimir Pavlović;
-  narednici Ismet Čaušević, Stjepan Kos, Ivan Krznarić, Anton Kamenšček, Antun Matijašević, Matija Merlić, Ljubomlr Mileusnić, Ivan Srzić, Zdravko Šćirek i Vilim Wagner;
-  vodnici Karlo Ilić, Branko Kosanović, Maks Krulc, Stjepan Rak, Matlja Sokac i Vinko Špero.

 

ŽELJEZNA KOLAJNA KRUNE KRALJA ZVONIMIRA S HRASTOVIM GRANČICAMA :

-  stožerni narednici Petar Cofek i Oto Leniček;
-  narednici Ivan Horvat, Kazimir Kordić, Ivan Povrlišak i Tomislav Vučo; vodnik Džamid Ibričević.

 

ŽELJEZNA KOLAJNA KRUNE KRALJA ZVONIMIRA NA RATNOJ VRPCI :

-  častnički namjestnik Vjekoslav Cvljanović;
-  stožerni narednici Ivan Ostojić, Dragutin Palijan i Josip Ušljebrk;
-  narednici Ibrahim Bikić, Petar Katić i Franjo Kurtanjek;
-  vodnici Petar Crnković, Halib Kalić i Rudolf Žorat.

 

NJEMAČKA ODLIKOVANJA LEGIJE :

 

ŽELJEZNI KRIŽ I. STUPNJA :

-  podpukovnik Franjo Džal;
-  bojnici Mato
Čulinović, Vladimir Ferenčina, Vladimir Graovac i Boris Kello;
-  nadsatnik Zlatko Stipčić;
-  satnici Franjo Gospodarić i Stanko Kovačević;
-  nadporučnici Ljudevit Bencetić, Ivan Boko, Ljudevit Katušić, Roko Mirošević, Asim Nožić, Ivan Pavelić i Albin Stare;
-  poručnici Anđel Benković, Cvitan Galić, Fedor Jaugust, Josip Jordanić, Mato Kreitner, Marin Perović, Josip Pavlović, Ivan Mesić, Mirko Vreš;
-  zastavnik Josip Peršić;
-  činovnik Ivan Matijević;
-  častnički namjestnici Juraj Babić, Julije Batalo, Zvonimir Falica, Franjo Krasnik, Mato Loparić, Mate Rogić, Franjo Simčić, Nikola Stilinović, Pavao Švenfa, Zvonko Švigir, Josip Telar i Vilim Vrbanović;
-  stožerni narednici Josip Ban, Čedomir Čorkalo, Ivan Dobrijević, Eduard Hirzl, Veco Miković, Nikola Pavlinić i Slavko Sinik;
-  narednici Aleksandar Grgurić, Franjo Korečić i Ante Pavić.

 

ŽELJEZNI KRIŽ II STUPNJA :

-  podpukovnici Franjo Džal i Nikola Mikec;
-  bojnici Vladimir Ferenčina i Boris Kello;
-  nadsatnik Zlatko Stipčić;
-  satnici Franjo Gospodarić, Vikentije Guma, Josip Hellebrant, Stanko Kovačević i Vladimir Spanić;
-  nadporučnici Ljudevit Bencetić, Ivan Boko, Ivan Jergović, Ljudevit Katušić, Roko Mirošavić, Asim Nožić, Ivan Pavelić, Albin Starc i Franjo Veličan;
-  poručnici Boris Bedenik, Anđel Benković, Cvitan Galić, Stjepan Horvat, Josip Jordanić, Juraj Lasta, Mato Kreitner, Ljudevit Marić, Ivan Mesić, Josip Pavlović, Marin Perović, Nikola Pindulić i Mirko Vreš;
-  zastavnici Tomislav Kauzlarić, Josip Peršić i Bogumir Rotter;
-  činovnici Ivan Matijević i Mirko Miklećić;
-  častnički namjestnici Ivan Antić, Juraj Babić, Julije Batalo, Maks Daminko, Zvonimir Falica, Filip Freund, Mihajlo Hajduković, Franjo Krasnik, Mato Lekšević, Mato Loparić, Stjepan Martinašević, Ferdinand Melkus, Mate Rogić, Franjo Simčić, Đuro Senel, Nikola Stilinović, Ivan Šarinić, Branko Šandor, Pavao Švenda, Zvonko Švigir, Hinko Štefani, Božo Telar, Josip Telar i Vilim Vrbanović;
-  stožerni narednici Josip Ban, Čedomir Čorkalo, Ivan Dobrijević, Dragan Dürr, Ernest Gumhold, Eduard Hirzl, Mihajlo Karamatić, Stanko Kovačević, Miroslav Lenardić, Vjekoslav Medić, Veco Miković, Safet Mesihović, Nikola Pavlović, Arnold Pohl, Stanko Šinik i Stjepan Žutorinić;
-  narednici Božo Čorkalo, Silvestar Car, Pavao Gregurić, Aleksander Grgurić, Franjo Koračić, Zvonko Kvakić, Ljubomir Manestar, Ante Pavić, Stjepan Radić, Stjepan Ružić i Vjekoslav Serentin.

 

ORAO ZA ZASLUGE I. STUPNJA S MAČEVIMA :

-  pukovnik Adalbert Rogulja.

 

KOLAJNA ZA ZASLUGE U RATU II. STUPNJA S MAČEVIMA :

-  satnici Milutin Seidl i Rudolf Winkler;
-  poručnici Vilim Linić i Kazimir Schneeman.

 

KOLAJNA ZA ZASLUGE U RATU II. STUPNJA :

-  častnički namjestnici Vjekoslav Cvijanović;
-  stožerni narednici Franjo Kurtanjek, Stanko Lešić, Pero Papac;
-  narednici Ante Bubrić, Ivan Božičević, Mirko Korečić, Ljubomir Mileusnić, Ante Pogorelić, Nikola Radoš i Vjekoslav Serentin;
-  vodnici Petar Crnković, Karlo Ilić i Vinko Šparo.

 

 

 

Sto Bog da i sreca junacka!

                                                                                                                                                             Impressum I Datenschutzerklärung